تذکر یک نماینده مجلس به روحانی برای اجرا نکردن قانون مقابله با آلودگی هوا

آلودگی هوا

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی ضمن انتقاد از اجرا نشدن قانون نحوه مقابله با آلودگی هوا، به رئیس‌جمهور تذکر داد و گفت: اگر هر بخشی به وظایفش در چارچوب این قانون به درستی عمل کرده بود، امروز شاهد وضعیت ناهنجار در حوزه آلودگی هوای شهرها نبودیم.

 

حسن لطفی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه محیط زیست یکی از مشکلات بروز بیماری‌های قلبی، عروقی و ریوی را ناشی از آلودگی هوا، به‌ویژه در شهرهای بزرگ دانست و اظهار کرد: آلودگی هوای شهرهای بزرگ سالانه جان هزاران نفر از افراد ساکن در این شهرها را می‌گیرد که باید چاره‌ای اساسی برای آن اندیشیده شود.

وی با تأکید بر اینکه سازمان حفاظت محیط زیست متولی اصلی رسیدگی به مشکل آلودگی هوا و ارائه راهکارهایی برای مقابله با آن است، گفت: متأسفانه  طی سال‌های متمادی اقدام جدی برای رفع مشکل آلودگی هوای شهرهای بزرگ صورت نگرفته است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس تصریح کرد: با وجود قانون مصوب مجلس که به تأیید شورای نگهبان نیز رسیده و به دستگاه‌های متولی امر نیز برای اجرا، ابلاغ شده است، اما هنوز معطل اجرا مانده است.

لطفی با تأکید بر اینکه قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا در مجلس تصویب شده، اما اجرا نمی‌شود، افزود: دستگاه‌های متولی امر مقابله با آلودگی هوا باید این قانون را اجرا کنند، زیرا دربرگیرنده طیف وسیعی از دستگاه‌هاست که همه آنها ملزم به اجرای قانون شده‌اند.

وی ادامه داد: مقوله آلودگی هوای شهرهای بزرگ و متوسط، تابع عوامل متعددی از جمله نوع و سوخت خودروها، ترکیب موتور خودروها و مسائل دیگری از جمله وجود کارخانه‌ها در حاشیه شهرهاست که باید به آنها توجه شود و هر بخشی وظایف قانونی خود را به خوبی انجام دهد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس اضافه کرد: اگر هر بخشی به وظایفش در چارچوب قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا به درستی عمل کرده بود، امروز شاهد وضعیت ناهنجار در حوزه آلودگی هوای شهرها نبودیم.

لطفی در پایان درباره اجرا نشدن قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا به رئیس‌جمهور تذکر داد و خاطرنشان کرد: باید علت اجرا نشدن این قانون مشخص شود، زیرا آسیب‌ها و خسارات زیادی به کشور از ناحیه آلودگی هوا وارد شده است.

درباره ی farhad alghasi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *